Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

Επική νίκη Τζόκοβιτς στην Αυστραλία!

Σπύρος Πολυχρονόπουλος | 29/1/2012 16:43

Ο τελικός του australian Open ήταν αντάξιος των δύο φιναλίστ. Νόβακ Τζόκοβιτς και Ράφα Ναδάλ πάλεψαν για περίπου έξι ώρες σε ένα συγκλονιστικό αγώνα και τελικά ο σέρβος ήταν αυτός που κατέκτησε το τουρνουά με 3-2 σετ. Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη του Τζόκοβιτς επί του Ναδάλ.
Το πρώτο σετ ήταν ενδεικτικό του τι θα ακολουθούσε, καθώς ήταν εξαιρετικής ποιότητας και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Ναδάλ να επικρατεί τελικά με 7-5.
Ο Τζόκοβιτς, όμως, ανέκαμψε και πήρε τα δύο επόμενα σετ με 6-4 και 6-2! Ο Ναδάλ βρισκόταν πια με την πλάτη στον τοίχο και έπαιξε με μεγάλο πάθος στο τέταρτο σετ.
Η μάχη ήταν συγκλονιστική και ο ισπανός κατάφερε να φέρει τον τελικό στο 2-2, καθώς πήρε το σετ με 7-6.
Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο τάι μπρέικ κι ενώ οι δυο τενίστες ήταν εξαντλημένοι έπειτα από 5 και πλέον ώρες αγώνα!
Ο Ναδάλ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-2, αλλά ο σέρβος ισοφάρισε σε 4-4 και η αγωνία κορυφώθηκε.
Ο Τζόκοβιτς έδειξε να έχει περισσότερες αντοχές και έφερε το πέμπτο σετ στο 6-5, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στο τελευταίο γκέιμ έγινε μεγάλη μάχη, αλλά ο σέρβος ήταν πιο αποτελεσματικός και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο αβαντάζ και να κατακτήσει το australian open με 3-2 σετ.

Ο τελικός διήρκησε 5 ώρες και 53 λεπτά και είναι ο μεγαλύτερος σε διάρκεια στην ιστορία του Australian Open!